18 Mart Çanakkale Zaferi

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü dolayısıyla UTESAV Başkanı Mehmet Develioğlu yazılı bir açıklama yaptı.

18 Mart Çanakkale Zaferi

Türk tarihine altın harflerle kazınan 18 Mart Çanakkale Zaferi, istiklal şairimizin “Çanakkale Şehitlerine” şiirinde belirttiği gibi, 

Âsım’ın nesli… diyordum ya… nesilmiş gerçek:

İşte çiğnetmedi nâmusunu, çiğnetmeyecek.

Şûhedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar…

O, rükû olmasa, dünyâda eğilmez başlar…

Bu zaferle birlikte Türk milleti, Batı karşısındaki makûs talihine son vermiş ve yenilmez denilen orduları dize getirerek mazlum milletlerin umut ışığı haline gelmiştir. Büyük bir imanın, muazzam bir azmin ve sarsılmaz bir kararlılığın timsali olan bu zafer, aynı zamanda Kurtuluş Savaşı'nın kazanılması adına da milletimize büyük bir manevi güç vermiştir.

Küfrün karşısında imanın galip geldiği bu zafer, Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Zazasıyla, Tatarıyla, Arabıyla aynı dava ve şuur etrafında birleşen milletimizin, birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiğinde her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğinin en güçlü nişanelerinden biridir. Türk milletinin birlikte yaşama iradesi, vatan ve bayrak sevgisi Çanakkale'de olduğu gibi tarihin her safhasında bizleri güçlü kılmıştır ve kılacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi'nin 104. yıldönümünde bu vatan uğruna hiç düşünmeden canlarını ortaya koyan aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, bu destansı zaferi bizlere armağan eden mehmetçiğimizi saygı ve minnetle anıyoruz.