BANGLADEŞ BAŞKONSOLOSU UTESAV’I ZİYARET ETTİ

Bangladeş Başkonsolosunun UTESAV'ı ziyaretinde #Arakan da yaşanan mezalimden duyulan rahatsızlık öne çıktı.

BANGLADEŞ BAŞKONSOLOSU UTESAV’I ZİYARET ETTİ

Bangladeş Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam ve beraberindeki heyet, UTESAV Başkanı Mehmet Develioğlu'nu ziyaret etti. Görüşme,7 Eylül 2017 tarihinde Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV) Genel Merkezi'nde gerçekleşti.

Görüşmede UTESAV Başkanı Mehmet DEVELİOĞLU, UTESAV üye yapısı ve vakıf faaliyetleri ile devam eden projeler hakkında bilgi verdi. Develioğlu, Bangladeş ile var olan ortak paydaların büyüklüğüne ve kardeş ülke Bangladeş'in yakın zamanlarda göstermiş olduğu başarı trendine değindi.

Bangladeş'in, açlıkla mücadele amacıyla tarımsal üretime verdiği ağırlık ve bunun getirdiği başarı üzerinde de durulan görüşmede ayrıca, enerji başta olmak üzere, gelişme potansiyeli taşıyan sektörlerde, MÜSİAD üyeleriyle iş birliği yapılabileceği vurgulandı. Bangladeş'in, Türk iş adamları için önemli iş fırsatları barındırdığından da bahsedildi.

 

Bangladeş İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monuril İslam, Bangladeş olarak, UTESAV ile dört hususta ortak bir çalışma gerçekleştirmek istediklerini belirtti.  İslam, yakın zamanda Bangladeş'in, yaşadığı toplumsal tecrübelerle, dört farklı alanda başarılı politikalar geliştirdiğini ifade etti. Bu politikaların, başka ülkeler tarafından da ilham alınarak uygulandığını belirtti. İslam, Bangladeş olarak İklim Değişikliği, Ulusal Afet Yönetimi, Enerji Politikaları, Kadın İşgücü politikaları konusunda mevcut bilgilerini UTESAV Yönetimi ile paylaşmaya hazır olduklarını söyledi. Sayın Başkonsolos, UTESAV'ın bir düşünce kuruluşu olarak var olanın ötesinde daha inovatif bir bakış açısı ile yeni politikalar türetebileceği bir gücü olduğuna inandığını belirtti.  Bu noktada, UTESAV Başkanı Mehmet Develioğlu da UTESAV olarak uygun formatta bilgi paylaşımı yapıldığı taktirde, Bangladeş ile ortak süreç değerlendirmelerinde bulunmaktan onur duyacaklarını ifade etti.

Mehmet Develioğlu, Arakan'da Müslümanlara yönelik yapılan zulme de değindi. Develioğlu, Arakan'da yaşanan acı süreçte Bangladeş Hükümetinin, Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte Arakanlı Müslümanlara göstermiş olduğu destek dolayısıyla Türkiye kamuoyunun yaşadığı memnuniyeti özellikle vurguladı.

Cumhurbaşkanımızın eşi Değerli Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan ve oğulları Sayın Bilal Erdoğan, görüşmenin yapıldığı saatlerde, Bangladeş'te bulunan ve Arakanlı Müslümanların yaşadığı kampları ziyaret etti, kampta kalanların sorunlarını dinledi. İslam ve Develioğlu, Türkiye siyasi iradesi tarafından verilen buna benzer desteklerin çok önemli olduğunun altını çizdi.

 

Görüşme, karşılıklı hediye takdimi ve iyi niyet temennileri ile sona erdi.