Gönüllü Kuruluşlar Sosyal Medyada Etkili Olmalıdırlar

Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV) olarak Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı genişletilmiş üye istişare toplantısına katıldık. Etkinlik 4 Nisan 2018 tarihinde Ensar Vakfı'nın konferans salonunda yapıldı.

Gönüllü Kuruluşlar Sosyal Medyada Etkili Olmalıdırlar

 

GÖNÜLLÜ KURULUŞLAR SOSYAL MEDYADA ETKİLİ OLMALIDIRLAR
Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı genişletilmiş üye istişare toplantısını 4 Nisan 2018 tarihinde Ensar Vakfı'nın konferans salonunda yaptı. Gençliğin din hizmetlerinde gönüllü kuruluşların alması gereken rolleri İstişare edildiği toplantının açış konuşmasını TGTV yönetim ve İcra kurulu bşkanı Hamza Akbulut yaptı. Akbulut, günümüzde gençler menfi yönde etkileyen birçok etkenler olduğunu ve bunların başın da da medya ve internet olduğunu söyledi. İslam tarihinde peygamber efendimizin, bütün insanları kuşatacak bir eğitimle örnek olduğuna değinen TGTV başkanı, bugünün dili ile gençlere ulaşılmasının gerekliliğini ifade etti.


Toplantının takdim bölümünde katılımcılara hitap eden Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, bugün gençlik problemlerinin kaynağının olumsuz rol modellerden kaynaklandığını söyledi. Kur'an da İbrahim Peygamber, Ashab-ı Kehf, Yusuf Peygamber, İsmail Peygamber, Hz. Meryem, gibi rol modellerin gençler tarafından iyi tanınması gerektiğini söyledi.


Bizim medeniyetimizde gençleri kucaklayan ve koruyan 3 sosyal müessese (aile, okul ve mahalle) olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, sosyal medyanın gençlerimiz için bir fesat odağı haline gelmemesi için sivil kuruluşların sosyal medya ile ilgili örnek çalışmalar yapması gerektiği tavsiyesinde bulundu.


Gençlerin camilerle buluşma oranının yükselmesi için gönüllü kuruluşların farkındalık çalışması yapması gerektiğini söylyen Yılmaz, toplumda gönüllü insan katkısına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.


Gençlerin alem, ilim ve insan konularındaki eğitim ihtiyaçları olduğunu ve gençlerimizi çağımızın zararlı akımlarından muhafaza etmek için bu konular üzerinde eğitim çalışmaları ve yayınlar yapılması gerektiğine dikkat çekti.


Çağımızın en büyük hastalığı olan bireyselleşmenin gençlerimiz üzerinde odukça tesir ettiğini bu menfi durumu ortadan kaldırmak için gençlerimizin gönüllü teşekküllerin dini, sosyal ve kültürel faaliyetlerine katılmalarının yararlı olacağı üzerinde duran Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, tüm gönüllü kuruluşları açık bırakılan hizmet alanlarında etkili çalışmalar yapmaya davet etti.


İstişare toplantısının müzakere bölümünde gönüllü teşekküllerimizin temsilcileri tespit ve tekliflerini paylaştılar.