İstanbul Fetih Nişanesi Ayasofya-i Kebir Camii

Ecdadımızın en güzel yadigarlarından olan Ayasofya'nın müzeden camiye çevrilmesi tam bağımsız ve büyük Türkiye yolunda atılan en büyük adımlardan bir tanesidir. Bu adım zihinlerimizdeki prangaların, zincirlerin kırılmasında büyük vesile olmuştur.

İstanbul Fetih Nişanesi Ayasofya-i Kebir Camii

Esaretten aslına çevrilen Ayasofya Camii'nin 2. Yıl dönümünü bugün sevinçle kutladık. İstanbul’un fethinin nişanesi olan Ayasofya Camii, 1453 yılından 1934 yılına kadar camii olarak hizmet vermiş ancak 1934 yılında hukuki dayanağı olmadan alınan bir kararla müzeye çevrilerek Ayasofya'ya zincir vurulmuştur. Ecdadımızın en güzel yadigarlarından olan Ayasofya'nın müzeden camiye çevrilmesi tam bağımsız ve büyük Türkiye yolunda atılan en büyük adımlardan bir tanesidir. Bu adım zihinlerimizdeki prangaların, zincirlerin kırılmasında büyük vesile olmuştur.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethettikten sonra kılıç hakkı olarak Ayasofya, camiye dönüştürülmüş ancak 88 yıl önce camiden müzeye çevrilerek üzerimize büyük bir yük yüklenmiştir. Nitekim Sultan Fatih’in Ayasofya Vakfiyesinde belirttiği: “Benim bu mabedim, dünya durdukça cami olarak kalacaktır. Her kim benim bu mabedimi camilikten çıkarıp başka bir şeye çevirirse; Allah’ın, meleklerin ve bütün insanların lâneti onun üzerine olsun! Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır. Allah'ın azabı onlaradır. Allah işitendir, bilendir.”” ifadeleri üstümüzde büyük bir yük taşıdığımızı göstermekteydi. Ancak 2 yıl önce Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde “Mescid-i Aksa’nın özgürlüğe kavuşmasının habercisidir. Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların fetret devrinden çıkış iradesinin ayak sesidir.” ifadeleriyle Ayasofya prangalarından kurtulmuştur.

Büyük Türkiye yolunda atılan istiklal ve istikbalimiz için önemli adım olan Ayasofya’nın dirilişi ümmetin uyanışına vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum. Rabbimize bu tarihi ana bizleri şahit kıldığı için hamd ediyorum. Ayasofya-i Kebir Camii’nin aslına dönüşünün 2. yıl dönümünü bu vesileyle kutluyorum.

Mehmet DEVELİOĞLU

UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı