Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

Birlik ve beraberliğimizin pekişmesi, sıkıntıların son bulması duasıyla milletimizin ve tüm İslam aleminin sağlıklı, huzurlu ve mutlu nice bayramlara erişmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

 

Kurban; yakın olmak, yakınlık ve yakınlaşmak demektir. Rabbimize ham ederiz ki hem O’na hem de birbirimize yakın olacağımız bir Kurban Bayramına daha erişmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Müslümanlığımızın kuvvetlenmesi, takvamızın artması ve gönlümüzün huzurla dolması için bu fırsatı güzel değerlendirebilmek gerekmektedir. İslam dinimizin emrini yerine getirerek kötü şeylerden arınmak ve sakınmak niyeti doğrultusunda keseceğimiz kurbanların affımıza vesile olması alemlerin Rabb’i olan Yüce Allah’tan niyazımızdır.

Hz. Peygamberimiz (s.a.v) bir hadis-i şerifinde “Ademoğlu kurban bayramı günü Allah’a kurban kesmekten daha sevimli gelen bir amel işleyemez” buyurmaktadır. Bu hadisi şeriften anlaşılacağı üzere kurban kesmek ve kestiğimiz kurbanları bir kısmını paylaşmak bizler için en güzel işlerdendir. İlk Peygamber Hz. Adem’den bu zamana kadar yükümlü olduğumuz kurban ibadeti Allah’ın rızasını kazanabilmek ve takva sahibi olabilmek için bizlere armağan edilmiştir. Niyetlerimizin Allah’a ulaştığı ve paylaşma duygumuzun güçlendiği bu mübarek günler; ümmet olma bilincimizi, kardeşlik; birlik ve beraberlik duygularımızı güçlendirmelidir.

             Kurban Bayramı, toplumdaki birlik ve beraberliğin artması için de bir fırsattır. Efendimiz (s.a.v) kestiğimiz kurbanlarımızın bir kısmını aile üyelerimizle, bir kısmını da ihtiyaç sahipleriyle paylaşmamızı tavsiye etmektedir. İçinde bulunduğumuz şu zor zamanlarda kestiğimiz kurbanlarımızı ihtiyaç sahipleriyle paylaşarak onlara destek olmalıyız. Böylece kardeşliğimiz pekişsin, birlik ve beraberliğimiz çoğalsın, ümmet olma bilincimiz kuvvetlensin.

Gönül coğrafyamızda uzun zamandır yaşanan ve maalesef artarak devam eden sıkıntılara şahit olmaktayız. Bu sıkıntıların bir sonucu olarak Müslümanlar evlerinden, yurtlarından ayrılmak zorunda kalmışlardır. Bu hal her Müslümanı derinden etkilemekte ve üzmektedir. Yurtlarından uzakta, evsiz ve kimsesiz bir bayram geçirmek zorunda olan bu insanlar tüm insanlığın ortak acısı olmalıdırlar. Ensar ve muhacirlik müesseseleriyle müyesser olan toplumumuzun en temel görevi kardeşlerimizin sıkıntılarını hafifletmek ve yüzlerinde tebessüm oluşturabilmektir. Bu vesileyle kardeşlerimizin dertleriyle hemhal olup derman olabilmek, onları mutlu edebilmek, onların gönüllerine dokunabilmek için harekete geçip, paylaşmayı aramızda çoğaltıp toplumsal birlikteliğimizi kuvvetlendirmeliyiz.

2020 yılının başından itibaren tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle toplu olarak idrak edemediğimiz bayramlarımızın ardından bu Kurban Bayramına hep beraber, bir arada girmenin sevincini yaşamaktayız.

Birlik ve beraberliğimizin pekişmesi, sıkıntıların son bulması duasıyla milletimizin ve tüm İslam aleminin sağlıklı, huzurlu ve mutlu nice bayramlara erişmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Kurban Bayramımız mübarek olsun.

 

Mehmet DEVELİOĞLU 

UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı