VEDA TEPESİNDEN DOĞAN BİR AY: HİCRET

Hicret, ‘Halilullah ve Rasulullah ile arkadaş olabilmek’ demektir. Hicret, müslümanlar için yeni bir başlangıç demektir.

VEDA TEPESİNDEN DOĞAN BİR AY: HİCRET

Bugün 1 Muharrem 1444. Efendimiz(s.a.v) “Allah’ın ayı” diye bizlere muştulatığı gün. Aynı zamanda adaletin, barışın, kardeşliğin, kurtuluşun yani kısacası Hakk’ın yeryüzünde vukuu bulması için alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimizin öz yurdundan inananlarla, yol arkadaşlarıyla Yesrib’e hicret ettiği gün.. 

Hicret, veda tepesinden tüm insanlığa doğan Ay’dır. Hicret, şirkin tevhide, zulmün esenliğe dönüşmesi için yapılan zorlu bir yolculuktur. Hicret, umutsuzluk her yeri sardığında inşiraha kavuşabilmek için ayrılığın adıdır. Hicret, dostluğun ve kardeşliğin pekişmesidir. Hicret, ‘Halilullah ve Rasulullah ile arkadaş olabilmek’ demektir. Hicret, müslümanlar için yeni bir başlangıç demektir. 

Hicret sadece mekan değiştirmek demek değildir. Hicret aynı zamanda Allah’ın yasakladığı şeyleri terk eden kimse olabilmek demektir. Her an hayra koşup Hakk’ın rızasını aramak demektir.  

Bugün yeni bir hicri yıla eriştik. Bu vesileyle Alem-i İslamın yeni hicri yılını tebrik ediyorum. Kardeşliğin ve dostluğun pekişmesi, ülkemizin ve Ümmet-i Muhammedin barış ve inşiraha kavuşmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Hicri yılbaşımız kutlu olsun.

Mehmet Develioğlu

 

UTESAV Mütevelli Heyeti Başkanı