Haliç Buluşmaları
İşgalden sonra
İşgalden sonra

UTESAV’ın düzenlediği 24. Haliç Buluşması’nda Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, “Tarihi Türk yurdu Kırım Rusya tarafından tarihte 3 defa işgal edildi. Maalesef bu son işgal, bütün dünyanın ve Türk Dünyasının gözü önünde, televizyonlardan canlı yayınlanarak adım adım gerçekleştirildi” dedi.

Bir Halkın Müca
Bir Halkın Müca

UTESAV’ın düzenlediği Haliç Buluşmaları devam ediyor.

Dünya’da ve Tür
Dünya’da ve Tür

İsrafil Kuralay, “Dünya’da ve Türkiye’de Yeni Medya” konulu UTESAV’ın düzenlediği 23. Haliç Buluşması’nda “Eğer dikkat etmezsek medya bize zalimi mazlum, mazlumu zalim gibi gösterebilir.” dedi.

20’lik Gençlerd
20’lik Gençlerd

Haliç Buluşmalarında Osmanlının devlet yönetimi ile sermaye ilişkisini anlatan Mehmet Genç, “Devşirmeler arasında 20-25 yaş arasında vezir düzeyine bile gelen yetenekli insanlar vardı” dedi

Selçuklu’yu Anl
Selçuklu’yu Anl

Uluslararası Teknolojik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV) tarafından bu akşam gerçekleştirilen 20. Haliç Buluşması’nda, Doç. Dr. Abdülhamit Avşar ile “Selçuklu’yu Anlamak: Van Gölü Havzası’nda Selçuklu İzleri” konusunda konferans gerçekleştirildi

28 Şubat’ın ger
28 Şubat’ın ger

Uluslararası Teknolojik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV) tarafından bugün MÜSİAD’ın Genel Merkezi’nde “28 Şubat Postmodern Darbesinin Ekonomik, Sosyal ve Siyasal Sonuçları” konulu Haliç Buluşması paneli düzenlendi.

“Ümmetin büyük
“Ümmetin büyük

Uluslararası Teknolojik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV) ile Genç MÜSİAD tarafından 12 Eylül Perşembe akşamı MÜSİAD’ın Sütlüce’deki genel merkezinde “Mısır’da Son Durum ve Müslüman Kardeşlerin Sivil Direnişi” konulu panel düzenlendi.

Vandallara bu ü
Vandallara bu ü

UTESAV’ın Haliç Buluşmalarında gazeteci-yazar Ahmet Taşgetiren, GENAR Başkanı İhsan Aktaş ve MÜSİAD 3. Dönem Genel Başkanı Dr. Ömer Bolat’ın katılımıyla Taksim olayları masaya yatırıldı.

Yüzlerce Yıldır
Yüzlerce Yıldır

Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (UTESAV) tarafından bir düşünce platformuna dönüştürülen Haliç Buluşmaları’nın konusu; “Afrika’nın Geleceği ve Türkiye” konuğu ise; Afrika uzmanı, Çad Büyükelçisi Prof. Dr. Ahmet KAVAS’tı...

Darbelerden der
Darbelerden der

UTESAV Başkanı İsrafil Kuralay, darbeci zihniyetin yok edilebilmesi için meclis darbeleri araştırma raporundan tezler hazırlanmasını, derinlemesine analizler yapılmasını gündeme getirdi. TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Başkanı Nimet Baş ise 4 ayda tamamlanan yaklaşık bin 500 sayfalık darbeler raporundan sonra özellikle kendisini şaşırtan detaylarla ilgili bir de kitap yazacağını açıkladı .

Filistin mesele
Filistin mesele

UTESAV Başkanı İsrafil Kuralay, Filistin meselesi çözüme kavuşmadan Ortadoğu’ya barışın gelemeyeceğini söyledi. ORDAF Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun ise İsrail’i kabullenen Arapların Filistin Devleti’ni benimseyememelerindeki çelişkiye dikkat çekti. Prof. Kurşun, Ortadoğu’ya istikrarın gelmesinin 2050’leri bulabileceğini kaydetti.

200 bin aile is
200 bin aile is

Türk ailesinin internet konusunda çok hassas olduğunu belirten BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, bunun gerekçesini şöyle açıkladı: “İnternetteki sakıncalı içerik konusunda her yıl 200 bin kullanıcı şikayeti alıyoruz. Bu sayı Avrupa ülkelerinde ortalama 4-5 bin, en fazla olan İngiltere’de ise 40 bin seviyesinde.” UTESAV Başkanı İsrafil Kuralay ise “Güvenli İnternet” uygulamasına lobilerin direndiğini kaydetti.

Haksız hukuk, h
Haksız hukuk, h

Haliç Buluşmasından önemli uyarılar çıktı: - Türkiye´de anayasa değişiklikleri tek başına yeterli olmaz, zihniyet değişikliği de olmalı - Türkiye´de adalet sisteminde en fazla sapma kuralların yeteri kadar açık olmadığı durumlarda görülüyor. - Vatandaş yargıyı devletin kendisi olarak görüyor. - Demokratikleşmeye ve sivilleşmeye en çok yargı direniyor. - Kul hakkı kavramını adalet sistemi içerisinde yeniden düşünmeliyiz

Haliç Buluşması
Haliç Buluşması

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, muhalefet konsepti üzerine kurulmuş olmasının, Türkiye´deki mevcut haberciliğin temel sorunu olduğunu söyledi. Uluslararası Teknolojik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfınca (UTESAV) düzenlenen Haliç Toplantılarının 11. buluşmasında, medyanın manevi değerler boyutu masaya yatırıldı.

Haliç Buluşması
Haliç Buluşması

UTESAV´ın medya yöneticileri, yazarlar ve yayın sorumluluları ile sürdürdüğü bir medya platformu olan Haliç Toplantılarının onuncu buluşmasında Türkiye gündemindeki referandum tartışmaları ve sivil anayasa ihtiyacı konuşuldu.

1
Basın Bültenleri
Kur'an Buluşmaları
Haliç Buluşmaları
Foto Galeri
Video Galeri